Zakończenie roku szkolnego 2012/13

W piątek 28 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/13. Wstępem do uroczystości było przedstawienie przygotowane przez klasę III. Następnie Pani Dyrektor i wychowawcy wręczali nagrody dla najlepszych uczniów. Po głównej uroczystości uczniowie udali się do klas, aby odebrać od wychowawców świadectwa. I mamy zasłużone i długo przez wszystkich wyczekiwane WAKACJE!!!

Pożegnanie szóstoklasistów

Koniec czerwca to szczególny okres dla klasy VI. Wtedy szóstoklasiści uroczyście obchodzili swój ostatni dzień w murach szkoły podstawowej. Był to dzień w pewnym stopniu zarówno smutnym, jak i radosnym nie tylko dla tych, którzy są już absolwentami naszej szkoły, ale również dla wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły, którzy w tymże dniu żegnali się z szóstoklasistami.
W kościele w Palikijach odbyła się msza podsumowująca, a zarazem kończąca rok szkolny 2012/2013. Ksiądz Proboszcz, żegnając się wówczas z prawie już absolwentami, wręczył każdemu książkę o Janie Pawle II, a także słodki upominek. Po zakończeniu mszy świętej wszyscy udali się do szkoły, gdzie pierwsze skrzypce grała klasa szósta, która w tym jakże wyjątkowym dniu przygotowała uroczystą akademię. Nie zabrakło uścisków, wzruszeń i podziękowań. Po wręczeniu nagród i wypowiedzeniu wielu ciepłych słów, kierowanych do nas w czasie przemówień nauczycieli, wszyscy udali się na poczęstunek, przygotowany w tym dniu przez rodziców.
W godzinach od 16 do 20.30 trwała dyskoteka szkolna dla klas IV-VI, zorganizowana z okazji pożegnania klasy szóstej. Wszyscy bawili się znakomicie, a ten dzień z pewnością wszyscy zapamiętamy na długo, gdyż właśnie teraz zamknęliśmy pewien rozdział w naszym życiu.
''Codziennie życie będzie stawiało przed nami coraz to nowe wyzwania, których rozwiązanie będzie trudniejsze. Kolorową krainę dziecięcych marzeń przesłoni szara mgła codzienności..''

Klikając tu możecie obejrzeć więcej fotek z tej uroczystości

red. K.Sadlak

Wycieczka Sandomierz-Ujazd (Krzyżtopór)-Kurozwęki

18 czerwca uczniowie klas IV-VI udali się na całodniową wycieczkę do Sandomierza. Trasa wycieczki przebiegała następująco : pierwszym punktem wycieczki był Sandomierz, gdzie weszliśmy na Starówkę po tak zwanych kozich schodach. Następnie udaliśmy się na krótki spacer malowniczymi uliczkami Sandomierza, który niestety na jakiś czas przerwała nam gwałtowna ulewa. Niebawem jednak burza ustała, a na niebie pojawiło się słońce, dzięki czemu mogliśmy kontynuować wycieczkę zgodnie z programem i zwiedziliśmy Podziemną trasę oraz Katedrę sandomierską, a także spacerowaliśmy po rynku. Następnie zjedliśmy pyszny obiad w restauracji ,, Pod Ciżemką ''.

Drugim punktem wycieczki była podróż do miejscowości Ujazd, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku Krzyżtopór. Pałac wznoszony był w XVII wieku, lecz nigdy nie został ukończony. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa oraz ślady umocnień i mostów. Pani przewodnik, która oprowadzała nas po zabytku także opowiedziała nam wiele ciekawostek z nim związanych, dzięki czemu ten punkt wycieczki dla wielu z nas był najbardziej przyjemny i interesujący.

Trzecim, a zarazem niestety już ostatnim punktem naszej wycieczki był pobyt w miejscowości Kurozwęki, gdzie w ,, Safari Bizon '' mieliśmy okazję odbyć przejażdżkę wozem wśród bizonów, bawołów i dzików. Następnie zjedliśmy pieczoną kiełbaskę z ogniska oraz mieliśmy czas wolny, który miło spędziliśmy czas w parku rozrywki. Nie zabrakło także okazji do kupna różnego rodzaju pamiątek.

Wycieczka była ciekawa, pełna niesamowitych wrażeń i wszystkim bardzo się podobała. Z pewnością chcielibyśmy powtórzyć ją raz jeszcze!

Klikając tu możecie obejrzeć więcej fotek z wycieczki wykonanych przez uczestników

red. K.Sadlak

Święto Sportu Powszechnego w Miłocinie

17 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w Święcie Sportu Powszechnego, podczas którego nastąpiło nadanie imienia i otwarcie kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej w Miłocinie. W programie uwzględniono następujące konkurencje lekkoatletyczne: skok w dal, bieg na 60m, pchnięcie kulą, a także rzuty do kosza oraz rozgrywki chłopców w piłce nożnej.

Wykaz poszczególnych sukcesów :

Bieg na 60 m:
(Chłopcy)
II miejsce - Adrian Poniatowski
III miejsce - Michał Stawinoga
IV miejsce - Karol Wieczerzak
V miejsce - Paweł Źróbek

(Dziewczyny):
III miejsce - Kamila Sadlak

Skok w dal:

(Chłopcy)
I miejsce - Adrian Poniatowski
V miejsce - Radek Tomczyk
VI miejsce - Michał Stawinoga

(Dziewczyny)
VI miejsce - Izabela Bieniek

Pchnięcie kulą:
II miejsce - Aleksandra Muciek
V miejsce - Wiktoria Węgorowska

Indywidualne rzuty do kosza:
I miejsce - Ala Gromadkiewicz

Konkurs ,,Darta'':
III miejsce - Bartek Pluta

Drużyna chłopców z naszej szkoły w składzie: Adrian Poniatowski, Radek Tomczyk, Adrian Czępiński, Mateusz Buczek, Michał Stawinoga, Kamil Maj, Konrad Krawczyński, Paweł Źróbek i Paweł Żuchnik, po zaciętej walce zajęła III miejsce. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

red. K.Sadlak

Koncert finałowy akcji "TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM"

W poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 11 uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Palikijach wraz ze swymi wychowawcami uczestniczyli w koncercie podsumowującym akcję: ,, Twój Dar Serca dla Hospicjum ''. Koncert odbył się na zewnątrz, przy Gimnazjum i Liceum Jana III Sobieskiego w Lublinie. Uczestniczyło w nim wiele szkół i placówek, które angażowały się w minioną akcję. Na koncercie zagrali: Anna Sokołek, Michał Jabłoński oraz Krzysztof Zalewski. Mimo deszczu, który przywitał nas podczas występu ostatniego z wykonawców, wszyscy świetnie bawili się w rytm muzyki. Niektórym nawet udało się zdobyć autografy artystów!

Po koncercie udaliśmy się do Galerii Orkana, gdzie zjedliśmy pizze. Wszyscy wrócili do domów z szerokim uśmiechem na twarzy.

red. K.Sadlak

Wycieczka z "Perkozem"

4 czerwca 2013r. klasy młodsze naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Chełma. Tematem przewodnim naszego wyjazdu było poznanie surowców mineralnych Lubelszczyzny: gliny, kredy, torfu i węgla.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejscowości Pawłów. Tam zwiedziliśmy izbę regionalną w Domu Kultury. Dzieci oglądały pokaz lepienia garnków z gliny. Każdy mógł spróbować pracy na kole garncarskim, co okazało się niełatwym zajęciem. Atrakcją okazały się gliniane ptaszki, które zakupił niemal każdy z uczestników.

Kolejnym punktem programu wycieczki były podziemia kredowe w Chełmie. Wszyscy uczestnicy z bijącym sercem weszli do krainy podziemnej Ducha Bielucha. Wrzaskom i piskom nie było końca, Az do momentu ukazania się ducha. Okazał się całkiem dobrym duszkiem, który w ciągu roku ma spełnić wszelkie pomyślne marzenia. Na pamiątkę pobytu wszyscy uczestnicy zabrali ze sobą kawałek kredy jako dar od ducha.

W drodze do Poleskiego Parku Narodowego zjedliśmy pyszny obiad w kryształowej sali restauracji w Urszulinie. Tam trochę zmokliśmy, przez co nie odbyła się nasza wycieczka na torfowisko. Za to zwiedziliśmy muzeum przyrodnicze z okazami zwierząt Poleskiego Parku Narodowego. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły żółwie błotne i zaskrońce. Obejrzeliśmy również ciekawy film przyrodniczy "Czar Polesia", które nas szczególnie oczarowało.

W drodze powrotnej oglądaliśmy kopalnię węgla w Bogdance, ostatniego z naturalnych surowców.
Wycieczka była pełna wrażeń i bardzo udana.

red. D.Suchecka

Dzień Dziecka w naszej szkole

W środę, 29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Ten dzień pełen był niesamowitych wrażeń i fascynujących pojedynków zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Około godziny dziesiątej odbył się apel, podczas którego oglądaliśmy wiele ciekawych występów. Jako pierwsi przedstawiali uczniowie klasy VI, którzy zapoznali wszystkich z prawami dziecka. Następnie słuchaliśmy piosenek przygotowanych przez uczniów z klas II-III, a także mieliśmy przyjemność pierwszy raz obejrzeć przedstawienie Szkolnego Koła Teatralnego, prowadzonego przez Panią Renatę Walczak, które dwukrotnie zdobyło wyróżnienie na konkursach różnego szczebla.
Na dworze odbyły się zawody sportowe, które rozpoczęły się meczem piłki nożnej. Drużyna dziewcząt z klasy VI w składzie: Izabela Bieniek, Natalia Grzybek, Aleksandra Muciek, Wiktoria Węgorowska oraz Kamila Sadlak po zaciętym pojedynku zwyciężyły z chłopcami z klasy III wynikiem 2:0. Po zjedzeniu ciepłych kiełbasek z grilla oraz lodów, przygotowanych dla nas w tym dniu przez mamy, klasa VI zagrała mecz piłki ręcznej w składach mieszanych, a następnie w ramach rewanżu przeciągała linę. Maluchy także nie mogły narzekać na nudę! Ciekawe zabawy prowadziły ich wychowawczynie oraz Pan od świetlicy.
Uczniowie byli zachwyceni przygotowanymi dla nas w tym dniu atrakcjami. Wszyscy wrócili do domu szczęśliwi i uśmiechnięci.

red. K.Sadlak

Klikając tu możecie obejrzeć więcej fotek z tego dnia

Koncert finałowy akcji "Wygraj szansę"

W poniedziałek, 27 maja klasy IV-VI wraz ze swoimi wychowawcami udali się do Centrum Kongresowego Akademii Rolniczej w Lublinie, gdzie odbył się koncert finałowy ogólnopolskiego programu "Wygraj Szansę". Na scenie wystąpiło siedemnastu uczestników, w tym reprezentująca naszą szkołę Oliwia Karbowniczek z klasy II, która zaśpiewała piosenkę Jacka Wójcickiego - ,, Pajacyk Pierrot ''. W konkursie zajęła siódme miejsce. Gratulujemy !
Następnie odwiedziliśmy Centrum Handlowe Plaza w Lublinie, gdzie mogliśmy zjeść coś ciepłego. Wycieczka była krótka, lecz bardzo ciekawa. Mimo szarości za oknem wszyscy wróciliśmy w doskonałych humorach!

red. K.Sadlak

"Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

I chciałoby się dopowiedzieć zakończenie przysłowia: "...sami nie wiecie co posiadacie", myśląc o kolejnym ciekawym turystycznie miejscu w naszej gminie. Odwiedziliśmy je 17 maja 2013 roku. Wtedy to uczniowie klasy I i II wraz z wychowawczyniami p. D.Suchecką i p.G.Żurawską udały się na wycieczkę do Wojciechowskiego ZOO. Tak! ZOO! Teraz nie musimy już jechać do Zamościa czy Warszawy, aby oglądać egzotyczne zwierzęta. Pan Krzysztof Żerdzicki otworzył w Wojciechowie Park Rozrywki dla zwierząt. Byliśmy zaskoczeni ogromnym obszarem, na którym rozmieszczone są zagrody i wybiegi dla dzikich zwierząt. A jest ich wiele: antylopy, lamy, osły, wielbłądy, kozy, pumy, konie, kangury, ptactwo i małpki. Wiele jest zwierząt, które właściciel uratował od zgubnej śmierci lub zabrał ze schroniska. Największą atrakcją była lwica Ela i jej mały kolega-lew biały Alex.
Pierwszoklasiści i drugoklasiści byli zachwyceni przy klatkach z makakami, które wrzeszczały na ich widok. Po zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek na placu zabaw. Trudno było dopchać się do huśtawki. Na szczęście pracujący w ZOO tatuś jednej z naszych koleżanek -W.Stępień szybko zamontował drugą huśtawkę.
Wszyscy wrócili do szkoły pełni niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

red. D.Suchecka

Nasza "zerówka" w Lublinie

16 maja uczniowie klasy 0 wraz z wychowawczynią p. A.Zielonką i rodzicami udali się na wycieczkę do Lublina. Najpierw dzieci uczestniczyły w pokazowych zajęciach edukacyjnych "Bezpiecznie przechodzę przez jezdnię" w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Rodzice mieli możliwość obserwacji swoich pociech przez lustro weneckie wspólnie z psychologiem, który na bieżąco komentował zachowanie dzieci. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie. Następnie nadszedł czas na zabawę w Centrum Rozrywki dla dzieci "Magic Park". Hulankom, wrzaskom i wybuchom śmiechu nie było końca. Wyjazd był naprawdę udany.

red. A.Zielonka

Anatomia - to proste!

W maju 2013 roku Szkoła Podstawowa w Palikijach otworzyła szeroko swoje drzwi dla studentów - wolontariuszy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy przeprowadzili cykl zajęć w kl. I-III. Zajęcia odbyły się w ramach Polsko-Amerykańskiego Projektu Fundacji Wolności "Projektor - wolontariat studencki".
Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Grupy studentów realizują przygotowane przez siebie projekty rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania uczniów.
Wolontariuszki zaproponowały zajęcia, które miały na celu zapoznanie dzieci z budową oraz funkcjonowaniem ciała człowieka. Stosując wiele atrakcyjnych pomocy dydaktycznych zaciekawiły naszych uczniów dość trudnym tematem. Dużym zainteresowaniem cieszył się model anatomiczny człowieka z wyjmowanymi narządami, które dzieci mogły samodzielnie obejrzeć, dotknąć i umiejscowić w odpowiedniej części ciała. Poprzez zabawę zdobyły wiedzę z anatomii człowieka - lokalizację poszczególnych narządów i pełnione funkcje. Nauczyły się jak dbać o to, aby uniknąć wielu chorób związanych z niewłaściwym odżywianiem i stylem życia.

Największą radość sprawiła dzieciom zabawa z interaktywnym organizmem człowieka. W drugiej części zajęć uczniowie pracowali w zespołach, wykorzystując zdobyte wiadomości. Wykonały plakaty, następnie omawiały funkcjonowanie poszczególnych układów.

Zajęcia prowadzone były przy wykorzystaniu metod aktywnych, o nudzie nie było mowy. Na zakończenie każdy, kto chciał, mógł się wcielić w rolę lekarza. Przy wykorzystaniu stetoskopu, młoteczka neurologicznego i ciśnieniomierza z pomocą studentek odbywały się "badania lekarskie". Dzieci miały również możliwość odbycia badań profilaktycznych.

Poprzez promocję pozytywnych wzorców osobowych zachęciliśmy uczniów do rozwijania swoich zdolności oraz stymulowaliśmy zainteresowanie rozwojem osobistym. Kto wie, może wśród uczestników zajęć rośnie "młody medyk"? Myślę, że po odbytych zajęciach każde dziecko może z przekonaniem powiedzieć:

"Anatomia? - to proste!

red. G.Żurawska

Rocznica uchwalenia
Konstytucji 3 Maja

W piątek, 26 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Święto Konstytucji 3 Maja. Z tejże okazji na dolnym korytarzu odbył się apel, podczas którego uczniowie klasy czwartej, prowadzeni przez swoją wychowawczynię - panią Elżbietę Miareczkę - Czubak, przygotowali uroczystą akademię. Na znak należytej powagi tego dnia obowiązywał strój galowy. Uczniowie klasy czwartej deklamowali wiersze, przekazali pozostałym wiele istotnych informacji o tymże święcie, a także odśpiewali pieśni narodowe.

red. K.Sadlak

Zwiedzamy Wojciechów

25 kwietnia 2013r. uczniowie klasy I i II wybrali się na wycieczkę do Wojciechowa -naszej gminnej miejscowości. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pikniku przy Wieży Ariańskiej. Zgodnie z wymaganiami Podstawy Programowej uczniowie odwiedzili miejscowe Muzeum Kowalstwa-jedyne w Polsce. Uczniowie obejrzeli tam ciekawe wyroby sztuki kowalskiej i nauczyli się wybijać marsza kowalskiego.
  Następnie udaliśmy się do kuźni pana Romana Czernieca. Ten sympatyczny kowal dostarczył dzieciom wiele emocji. Było kucie podkowy i podkuwanie konia -tym razem w postaci ucznia Kamila Bednarczyka. Wiktoria Jamróz sprawdziła się jako młodszy pomocnik kowala.
  Wszyscy zostali naznaczeni kowalskimi szczypcami -ma to służyć grzecznemu zachowaniu uczniów. Z podkowami szczęścia i radością z udanej wycieczki wróciliśmy do szkoły.

red. D.Suchecka

Dzień Ziemi

22 kwietnia 2013r. obchodziliśmy bardzo uroczyście. W tym terminie przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Uczniowie klasy I przygotowali część artystyczną pt. "Ulica kolorowa". Wierszem i piosenką uczyli kolegów jak szanować Ziemię, co dać jej w prezencie, aby była zielona, zdrowa, cieszyła oko i służyła swoimi zasobami przyszłym pokoleniom. W roli Ziemi wystąpiła Ola Żuchnik przebrana w wielką kulę ziemską przygotowaną przez jej rodziców.
  Opiekunka Koła Młodych Ekologów -D.Suchecka zachęcała do konkursu zbiórki zużytych baterii, a p. Dyrektor podziękowała wszystkim klasom za pracę w ich ogródkach przyszkolnych.
  Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem "Ziemia-zielona wyspa" przez uczniów i nauczycieli, którzy zechcieli uczcić imieniny Ziemi zielonym kolorem swojego stroju.

red. D.Suchecka

Powiatowy konkurs BRD

W niedzielę 21 kwietnia 2013r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie odbył się powiatowy etap konkursu wiedzy o bezpieczeństwe w ruchu drogowym. Zawody miały charakter drużynowy. Każda drużyna składała się z 3 reprezentantów szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: Iza Bieniek, Adrian Czępiński i Adrian Poniatowski. Zawody składały się z czterech etapów: rozwiązywanie testu wiedzy o przepisach ruchu drogowego, rowerowego toru przeszkód, porusznia się w miasteczku ruchu drogowego oraz sprawdzianu praktycznego z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy etap był sędziowany przez inne jury. W skład jury wchodzili przedstawiciele władz i sędziowie Automobilklubu Lubelskiego, Polskiego Związku Motorowego, kilku policjantów z komendantem Wydziału Ruchu Drogowego w Lublinie na czele, Straż Miejska, reprezentant Kuratorium Oświaty w Lublinie. W zawodach wystartowało 16 drużyn (8 szkół podstawowych i 8 gimnazjalnych). Nasi zawodnicy po raz trzeci z rzędu usytuowali się w czołówce zawodów zajmując IV miejsce (o włos przegrywając podium), pokonując kilka lubelskich szkół i szkołę z Bychawy. Najlepszy wynik indywidualny z naszych reprezentantów uzyskał Adrian Czępiński. Pierwsze miejsce po raz kolejny przypadło gospodarzom turnieju.

Warsztaty chemiczne

9 kwietnia wszyscy uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ciekawej lekcji chemii. Zajęcia miały formę warsztatów-laboratorium. Uczniowie wcielili się w rolę chemików, ubrali się w przygotowane fartuchy i założyli specjalne okulary. Każdy z "laborantów" miał specjalistyczne wyposażenie w postaci próbówek, prostych związkó chemicznych, menzurek itp. Prowadzący zajęcia informował uczniów co należy robić, które związki dodawać, wymieszać. Uczniowie mieli okazję bezpośredniej obserwacji zachodzących procesów chemicznych. Wymieszane substancje zmieniały kolory, wydzielały dwutlenek węgla, który pompował nawet balony.
Zajęcia podobały się wszystkim uczniom, tym najmłodszym, jak i starszym. Niektórzy dopytywali nawet kiedy odbędą się następne warsztaty.
Dodajmy, że zajęcia przygotował i poprowadził Pan Bukowski z "Młynu Hipolit" w Nowym Gaju. Pana Bukowskiego znamy doskonale, ponieważ co roku pomaga nam w organizowaniu akcji WOŚP. Uczniowie stwierdzili: "Pan Bukowski zawsze ma ciekawe niespodzianki, i tym razem też nie zawiódł".

Egzamin szóstoklasistów

4 kwietnia uczniowie klasy VI, jak wszyscy szóstoklasiści w Polsce, pisali swój pierwszy ważny egzamin. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z zadań zamkniętych i otwartych. Na rozwiązanie zestawu egzaminacyjnego mieli 60 minut. Czas szybko upłynął, a większość uczniów wychodziła zadowolona z efektów swojej pracy.
Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników.

Powitanie wiosny

21 marca wiosnę witały dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III. W tym roku niespodzianką był międzyklasowy konkurs pod hasłem "Jestem bezpieczny". Uczestnicząc w różnych konkurencjach dzieci przypomniały sobie zasady zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Następnie wykonały w klasach książeczki zawierające wskazówki, jak postępować, gdy zagraża im niebezpieczeństwo w domu, na podwórku, w szkole, na ulicy i placu zabaw. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą w zakresie zasad bezpieczeństwa. Dzisiaj nie było przegranych, poszczególne klasy otrzymały w nagrodę dyplomy.
Kluczowym punktem dzisiejszego dnia był spacer z Marzanną po zaśnieżonym boisku. Mimo zimowej aury słychać było wesołe okrzyki dzieci, które z entuzjazmem witały wiosnę. Dobrze, że paliło się ognisko, bo trochę zmarzliśmy. Ciepłe kiełbaski ostatecznie rozgrzały nasze zziębnięte ręce. Tradycji stało się zadość, teraz czekamy na prawdziwą wiosnę.


red. G. Żurawska

Dzień otwartych drzwi Gimnazjum w Wojciechowie

21 marca 2013 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w programie ,, Aktywnie po zdrowie '' zrealizowanym z okazji drzwi otwartych w Zespole Szkół w Wojciechowie. Z niekrytą ciekawością oglądaliśmy montaż słowno-muzyczny, czyli prezentacje połączone z występem uczniów owej szkoły. Adrian Czępiński wraz z Adrianem Poniatowskim reprezentowali naszą szkołę w krótkim konkursie sportowym, w którym zajęliśmy 3 miejsce. Ten punkt całego programu podobał nam się najbardziej. Następnie uczestniczyliśmy w ,, Kąciku Indiańskim '', gdzie oglądaliśmy własnoręcznie robione totemy oraz mieliśmy okazję spróbować chleba pieczonego przez jednego z uczniów. Byliśmy na poczęstunku, gdzie każdy z nas otrzymał kanapkę i ciepłą herbatę, a następnie uczestniczyliśmy w prezentacji multimedialnej ,,Jak zbudować stronę internetową w siedem minut ?''. Wynieśliśmy z tej `lekcji` wiele cennych wskazówek, dzięki którym na pewno każdy z nas w krótkim czasie potrafi stworzyć własną stronę internetową. Następnym punktem, w którym braliśmy udział był ,, Niemiecki na wesoło '', gdzie mieliśmy okazję poznać nieco nowego języka oraz uczestniczyć w krótkim quizie związanym z językiem niemieckim. Uczestnicy grupy, która uzyskała największą ilość punktów, otrzymali po jabłku. Kolejnym i ostatnim już punktem programu było zwiedzanie szkoły, podczas którego nieco mogliśmy obejrzeć szkołę wraz z nową halą sportową oraz poznaliśmy Panią Dyrektor Gimnazjum w Wojciechowie - panią Ewę Kowalską, która być może będzie naszą Dyrekcją już za niespełna rok. Przy wyjściu każdy z nas otrzymał ulotki szkoły, z której możemy się dowiedzieć m.in. niektórych sukcesów szkoły oraz zasad rekrutacji przyjęcia do szkoły w Wojciechowie.

red. K.Sadlak

Dzień wiosny

20 marca klasy IV-VI obchodziły w naszej szkole Dzień Wiosny. Po krótkim apelu, wygłoszonym przez panią dyrektor, klasy starsze wraz z nauczycielami udały się do klasy VI, gdzie miał się odbyć pierwszy konkurs - ,, Król Wiedzy ''. Do udziału zgłosiło się pięć grup. Po kilku emocjonujących rundach, wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: ,, Czołgiści '' ( Adrian Poniatowski, Kamil Maj, Paweł Źróbek i Adrian Czępiński z klasy VI )
II miejsce: ,, Rosomaki '' ( Piotr Tomaszewski, Michał Stawinoga, Arek Zaborski z klasy V oraz Mateusz Buczek z klasy VI )
III miejsce: ,, Girls Team '' ( Wiktoria Węgorowska, Izabela Bieniek, Aleksandra Muciek oraz Natalia Grzybek z klasy VI )
IV miejsce: ,, Mali Einsteini'' ( Filip Kwiatkowski, Paweł Żuchnik, Mikołaj Snop oraz Bartek Pluta z klasy IV )
V miejsce: ,, Pantery '' ( Patrycja Madej, Martyna Stachyra oraz Paulina Karbowniczek z klasy V )

Pierwsze trzy miejsca otrzymały słodkie upominki, niemniej jednak wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych nie mogliśmy rozpalić planowanego wcześniej ogniska, jednak kiełbaski, przyniesione tego dnia przez uczniów, zostały usmażone na patelni. Jedzenie bardzo wszystkim smakowało i nikt nie wyszedł ze szkoły głodny!

W międzyczasie trwał kolejny konkurs - ''Warcabowe mistrzostwa szkoły". Do udziału w tym konkursie zgłosiło się aż 19 osób! Po długich, zaciętych pojedynkach poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce: Adrian Poniatowski ( klasa VI ). Należy wspomnieć, że Adrian także w tamtym roku został Mistrzem warcabów.
II miejsce: Radek Tomczyk ( klasa VI ),
III miejsce: Bartek Pluta ( klasa IV ),
IV miejsce: Paweł Źróbek ( klasa VI ),
V miejsce: Konrad Krawczyński ( klasa IV ),
VI miejsce: Filip Kwiatkowski ( klasa IV ),
VII miejsce: Mikołaj Snop, ( klasa IV ),
VIII miejsce: Justyna Żuchnik ( klasa IV ).
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Dzień minął wszystkim w miłej atmosferze, mimo zimy panującej za oknami.

red. K.Sadlak

"Zdrowo jem, więcej wiem"

14 marca w ramach realizacji zadań konkursowych "Aktywnie po zdrowie" uczniowie kl. II zaprezentowali program artystyczny promujący zdrowy styl życia. Drugoklasiści inscenizowali wiersz Jana Brzechwy pt. "Na straganie", przekazywali wiedzę o walorach smakowych i odżywczych owoców i warzyw, przypominali o znaczeniu witamin dla zdrowia. Dzieci przygotowały również witaminowe niespodzianki - owocowe szaszłyki. Dzisiejszy występ był ostatnim działaniem w cyklu zajęć o zdrowiu w sesji zimowej. Na zakończenie uczniowie klasy drugiej otrzymali dyplomy "Sobiezdrowika".

Dziękujemy serdecznie rodzicom za wsparcie w realizacji zadań programu. Szczególnie za pomoc w wykonaniu strojów i sponsorowanie owoców.

red. G. Żurawska

Lekcja na temat bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie prowadzona przez pracownika Państwowej Inspekcji Pracy

13 marca gościliśmy pracownika Państwowej Inspekcji Pracy. Poprowadził on dwa spotkania dla młodzieży z naszej szkoły na temat bezpieczeństwa podczas przebywania w gospodarstwie rolnym. Jedno spotkanie przeznaczone było dla dzieci z klas I-III, drugie dla klas IV-VI. Pan ciekawie omówił zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać nas podczas pracy, zabaw, a nawet podczas zwykłego przebywania na terenie takiego gospodarstwa. Uczniowie mogli również obejrzeć ciekawe prezentacje oraz filmy instruktażowe. Po tym spotkaniu na pewno będziemy bardziej ostrożni, a nasze bezpieczeństwo się zwiększy.

Ogólnopolski konkurs wiedzy pożarniczej

Pod koniec lutego w naszej szkole odbyły się eliminacje do gminnego etapu Ogólnopolskiego konkursu wiedzy pożarniczej. W eliminacjach wystartowało 10 uczniów z klasy V i VI. Najlepiej test rozwiązała uczennica klasy VI -I.Bieniek, drugie miejsce zajął uczeń kl. V M.Stawinoga.

5 lutego wymienieni powyżej uczniowie wzięli udział w etapie gminnym, który odbył się w Wojciechowie. Tam Iza Bieniek zajęła wysokie III miejsce, a tuż za nią na IV miejscu uplasował się Michał Stawinoga. Oboje reprezentanci oprócz dyplomów otrzymali również cenne nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

Feryjne sukcesy sportowe

Podczas tegorocznych ferii zimowych odbyły się na terenie naszej gminy dwa turnieje w tenisie stołowym indywidualnym. Miały one na celu zagospodarowanie czasu wolnego uczniów w czasie wolnym od nauki oraz propagowanie spędzania go w sposób czynny. Pierwszy turniej miał miejsce w Szkole Podstawowej w Miłocinie i odbył się w sobotę 16 lutego 2013r. Jego organizatorem było Stowarzyszenie " U źródeł Ciemięgi", które zapewniło wszystkim uczestnikom słodki poczęstunek, nagrody rzeczowe dla zwycięzców, a także nagrody pocieszenia dla tych wszystkich uczniów , którzy nie zdołali zająć czołowych miejsc. Naszą szkołę bardzo licznie reprezentowali uczniowie, zarówno z młodszej , jak i starszej kategorii wiekowej, którym dopingowali zainteresowani rodzice. Po długo trwających rozgrywkach wyłonieni zostali zwycięzcy ( większość z nich pochodziła z naszej szkoły):

w kategorii DZIEWCZĄT KLAS I - III
Czubak Jagoda - m. I
Bieniek Julia - m. II

w kategorii CHŁOPCÓW KLAS I - III
Pietraś Wojciech - m. II
Bednarczyk Jan - m. III
Jastrzębski Bartłomiej - m. IV

w kategorii DZIEWCZĄT KLAS IV - VI
Bieniek Izabela - m. I
Muciek Aleksandra - m. II

w kategorii CHŁOPCÓW KLAS IV - VI
Poniatowski Adrian - m. I
Buczek Mateusz - m. II
Tomczyk Radosław -m. III
Pluta Bartłomiej - m. IV

Oprócz rywalizacji w tenisie stołowym równocześnie rozgrywany był turniej szachowy, w którym uczeń naszej szkoły - Maciej Pietraś z kl. III zajął III miejsce.

Drugie ze wspomnianych rozgrywek odbyły się w ostatnią sobotę ferii, tj. 23 lutego 2013r. w Zespole Szkół w Wojciechowie i nosiły miano Choinkowego Turnieju o Puchar Wójta Gminy Wojciechów. W tym wypadku zawody rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych : Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz kat. open ( powyżej 17 r.ż.). Naszą szkołę reprezentowała bardzo liczna grupa uczniów: 11 chłopców, 4 dziewczynki oraz 12 absolwentów, których wspierała równie liczna grupa rodziców. Ostatecznie nasi reprezentanci zajęli:

w kategorii DZIEWCZĄT Szkół Podstawowych
Bieniek Izabela - m. I
Muciek Aleksandra - m. IV

w kategorii CHŁOPCÓW Szkół Podstawowych
Poniatowski Adrian - m. I
Zwycięzcy otrzymali z rąk Dyrekcji ZS w Wojciechowie - p. Ewy Kowalskiej pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom rozgrywek gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!!!

red. E.Miareczka-Czubak

Dyskoteka walentynkowa

Również dnia 7 lutego, po południu odbyła się dyskoteka szkolna, zorganizowana z okazji Dnia zakochanych. Wszyscy uczniowie świetnie bawili się w rytm najnowszych utworów. Ten wieczór minął wszystkim bardzo miło i przyjemnie.

Zgodnie możemy stwierdzić, iż dyskoteka była miłym akcentem rozpoczęcia ferii. W piątek, 8 lutego 2013r. odbył się krótki apel, podczas którego wręczone zostały walentynki i listy do szkolnych sympatii. Ten dzień upłynął w miłej atmosferze, szczególnie, że był to ostatni dzień nauki szkolnej przed feriami.

red. K.Sadlak

Apel podsumowujący I semestr r. szk.2012/13

7 lutego 2013r. odbył się comiesięczny apel Samorządu Uczniowskiego, podczas którego nastąpiło podsumowanie całego I semestru, uroczyste wręczenie pucharu, podziękowań oraz wielu dyplomów. W tym roku najlepsze wyniki w nauce uzyskała klasa IV. To właśnie uczniowie tej klasy dostali puchar, dyplom i wielkie brawa. Najlepszą frekwencję zaś uzyskała klasa II.
W tym samym czasie także Pani Dyrektor wręczała decyzję o przyznaniu stypendiów. Stypendium podwójne za szczególne osiągnięcia i średnią przynajmniej 5.0 dostali : Wiktoria Węgorowska, Adrian Poniatowski oraz Izabela Bieniek z klasy szóstej. Stypendia pojedyncze za szczególne osiągnięcia bądź wysokie wyniki w nauce otrzymali : Aleksandra Muciek, Natalia Grzybek i Radek Tomczyk z klasy szóstej oraz Paulina Karbowniczek z klasy piątej.
Na apelu wręczano także dyplomy uznania za udział w Olimpiadzie Przyrodniczej, Mitologicznej oraz teście zdrowotnym - ,, Medi - test ''. Osoby, które wzięły udział w Olimpiadzie Przyrodniczej, to między innymi : Aleksandra Muciek, Izabela Bieniek, Piotr Tomaszewski, Rafał Czubak, Adrian Poniatowski, Radek Tomczyk, Kamil Maj, Paweł Źróbek i Patrycja Madej. W Olimpiadzie Mitologicznej także brało udział wiele osób. Należy tutaj wyróżnić sukces uczennicy z klasy szóstej - Izabeli Bieniek, która w tej olimpiadzie zajęła siódme miejsce i jako jedyna z naszej szkoły dostała dyplom laureata. Oprócz Izy w olimpiadzie brali udział między innymi: Aleksandra Muciek, Kamila Sadlak, Arek Zaborski, Kamil Maj, Michał Stawinoga, Adrian Poniatowski i kilka innych osób. Osoby biorące udział w Ogólnopolskim teście zdrowotnym ,, Medi - Test '' to: Patrycja Madej, Piotr Tomaszewski, Adrian Czępiński, Rafał Czubak, Kamil Maj, Michał Stawinoga, Arek Zaborski, Anna Gładysz, Paulina Karbowniczek, Natalia Grzybek i Martyna Stachyra. Cieszymy się, iż tak wiele uczniów było chętnych do udziału w powyższych konkursach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom !
Oprócz tego pani dyrektor wręczyła poszczególnym wychowawcom i ich klasom podziękowania za duże zaangażowanie w XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otrzymali je m.in. : Aneta Zielonka i oddział zerowy, Danuta Suchecka i klasa I, Grażyna Żurawska i klasa II, Renata Walczak i klasa III, Elżbieta Miareczka - Czubak i klasa IV, Magdalena Kwiatkowska i klasa V oraz Marcin Pluta i klasa VI. Ponadto podziękowania otrzymali również: Małgorzata Źróbek, Bogdan Sierpiński, Maria Sosnowska, Andrzej Pluta oraz Beata Rodak. Wolontariusze, którzy także otrzymali podziękowania za chęć pomocy i duży wkład pracy, to między innymi: Paweł Źróbek i Filip Kwiatkowski oraz wiele innych, nieobecnych tego dnia osób. Czwartkowy apel był podsumowaniem minionego semestru.

red. K.Sadlak

Występ muzyków Filharmonii Lubelskiej

Dnia 4 lutego 2013 o godzinie 10.45 odbył się apel, podczas którego na szkolnym korytarzu wystąpiła grupa muzyków z Filharmonii Lubelskiej. Przedstawili nam oni ludowy instrument - okarynę, flet i trąbkę, głównie ich budowę, znaczenie i historię, a także ustnik czy mały flecik o piskliwym, donośnym dźwięku. Ponadto porównywaliśmy dźwięki tuby i fleta, a także mieliśmy okazję posłuchać wiele ciekawostek na temat instrumentów i tego gatunku muzyki. Słuchaliśmy fragmentu hejnału z Wieży Mariackiej, a także części wesołego i tanecznego utworu ,, Tico Tico ''. Ponadto było wiele inspirujących utworów filmowych, które bardzo nam się podobały. Podczas tego pokazu wystąpili : Beata Dąbrowska, Zygmunt Skwierz, Karolina Kordyjewicz oraz pani prowadząca. Występ niewątpliwie wszystkim się podobał, o czym świadczyły wielkie brawa uczniów. Cieszymy się, iż w naszej szkole z miesiąca na miesiąc przybywa dodatkowych atrakcji, tak bardzo przez nas uwielbianych.

red. K.Sadlak

Kolejne sukcesy naszych tenisistów

28 stycznia nasze reprezentacje wzięły udział w rejonowych zawodach w tenisie stołowym drużynowym. Zawody odbyły się w Kocudzy. Drużyna chłopców w składzie A.Poniatowski, R.Tomczyk zajęła wysokie IV miejsce, zaś dziewczęta w składzie I.Bieniek, O.Muciek były VIII. Gratulujemy!

Mistrzostwo powiatu naszych tenisistów

21 stycznia drużyna chłopców w składzie A.Poniatowski, R.Tomczyk zdobyła mistrzostwo powiatu w tenisie stołowym drużynowym. Gratulujemy!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Uczniowie klasy drugiej pamiętali o swoich najbliższych i z okazji Ich Święta zaprosili Babcie i Dziadków do naszej szkoły. Goście przybyli punktualnie i bardzo licznie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny . Goście ze wzruszeniem słuchali wierszy, piosenek i życzeń. Następnie wnuczęta wręczyły samodzielnie wykonane upominki, po czym zaprosiły Babcie i Dziadków na wspólne biesiadowanie. Niespodzianką był tort przygotowany przez rodziców.

Spotkanie było wspaniałą okazją do wspólnych zabaw i wspomnień. Podczas zabawy z "Czarodziejską kulą" dorośli i dzieci mieli okazję wyrazić słowami swoje uczucia. Być może "Ktoś" po raz pierwszy usłyszał, jak bardzo jest kochany.
Świetną zabawą okazał się "Turniej Dwóch Drużyn". Łatwo się domyśleć, że po przeciwnych stronach stanęły Babcie i Dziadkowie. Obie drużyny wyjątkowo się starały, ponieważ nagrodą były odznaki "Super Babci" i " Super Dziadka". Rywalizacja była wyjątkowo trudna. Goście odgadywali nietypowe zagadki wymyślane przez wnuczęta, rozpoznawali i śpiewali piosenki z dziecięcych lat, odpowiadali na trudne pytania. Okazało się, że Babcie poradziłyby sobie ze zmianą koła w samochodzie, a Dziadkowie z pewnością upiekliby pyszną szarlotkę. Jury składające się z dzieci ogłosiło remis i przyznało wszystkim odznaki.
Bardzo miłym momentem był "Czas wspomnień". Dziadkowie opowiadali o przeżyciach z lat szkolnych, śpiewali piosenki oraz uczestniczyli w zabawach. Dzieci z niedowierzaniem słuchały jak to dawniej trzeba było za karę klęczeć na worku z grochem. Dowiedziały się, że Dziadkowie uczyli się języka rosyjskiego. Miały tez okazję posłuchać piosenki w tym języku, wykonaną przez jedną z Babć wspólnie z wnuczką.. To była ciekawa lekcja, podczas której dowiedziały się, jak bardzo zmieniła się nasza szkoła.
Atmosfera zachęcała do zabawy. Kiedy okazało się, że Goście doskonale pamiętają szkolne piosenki, dzieci zaprosiły ich do wspólnych pląsów. Na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały słowa: " Mam chusteczkę haftowaną...", "Stary niedźwiedź mocno śpi...", czy "Stoi różyczka...".
Spotkanie zakończyliśmy wspólnym tańcem przy dyskotekowej muzyce. To była dobra okazja do umocnienia więzi rodzinnych, miłego spędzenia czasu, poznania się.
Jeszcze raz życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, radości i wielu wspaniałych chwil spędzonych wspólnie z wnuczętami. 100 LAT!


Tu możecie obejrzeć fotoreportaż z tej uroczystości

red. G.Żurawska

Choinka szkolna połączona z XXI finałem WOŚP

Dwudziesty pierwszy raz w Polsce, a siódmy w naszej szkole Finał WOŚP odbył się trzynastego stycznia 2013 roku. To był dość mroźny, a zarazem gorący dzień. W tym roku Orkiestra Jurka Owsiaka grała pod hasłem ,,Godność''. Graliśmy dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. W tym roku w naszym sztabie kwestowało dwudziestu pięciu wolontariuszy, w tym piętnastu w naszej szkole, a dziesięciu w GOK w Wojciechowie. Oto lista wolontariuszy:

1. Urszula ROGOWSKA Misztal
2. Danuta Suchecka
3. Marcin Pluta
4. Magdalena Kwiatkowska
5. Elżbieta Miareczka Czubak
6. Grażyna Żurawska
7. Aneta Zielonka
8. Beata Rodak
9. Renata Walczak
10. Róża Suchecka
11. Maksym Misztal
12. Nina Kwiatkowska
13. Filip Kwiatkowski
14. Paweł Źróbek
15. Mateusz Popek

W tym roku w sposób szczególny doceniona została praca wolontariuszy. Otrzymaliśmy piękne podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Pana Bronisława Komorowskiego.

Zbiórka naszych wolontariuszy rozpoczęła się przy kościele. Następnie o godzinie 13:00 wesoło rozpoczęliśmy finał orkiestry w naszej szkole zabawę dla najmłodszych. Dokładnie o 15:00 pani dyrektor szkoły - Urszula Rogowska-Miszta i szef sztabu - p. Danuta Suchecka przedstawiły program całej imprezy finałowej. Oficjalnego rozpoczęcia dokonał Wójt Gminy Jan Czyżewski. Wśród zaproszonych gości byli także : Sekretarz Gminy p. Anna Rynkowska, przew. Rady Gminy - pan Janusz Czubak, radni gminy, dyrektorzy sąsiednich szkół, emerytowani nauczyciele, komendant policji, rodzice uczniów i uczniowie naszej szkoły, absolwenci oraz okoliczni mieszkańcy.
Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego naszej szkoły pod kierunkiem pani Małgorzaty Źróbek, występ zespołu teatralnego, prowadzony przez panią Renatę Walczak oraz pokaz grupy taekwondo, prowadzonej przez pana Marka Kamińskiego.
Najmłodsi goście z niecierpliwością oczekiwali nadejścia Świętego Mikołaja, który w tym roku był bardzo okazały i bogaty. Jednocześnie cały czas w szkole odbywała się zbiórka pieniędzy do puszek kwestarskich. Wolontariusze zbierali datki przy następujących atrakcjach imprezy :


* Kawiarenka - możliwość zakupu ciast, herbaty bądź kawy
*Punkt Gastronomiczny - zakup gorących dań
*Loteria Fantowa
*"Kolorowa chemia" państwa Bukowskich - doświadczenia chemiczne
*Punkt medyczny - pomiar cukru, ciśnienia, cholesterolu ( wykonywane przez panią Ewę Mirosław oraz przez panią Halinę Żuchnik - pielęgniarkami środowiskowe )
* Rozgrywki w tenisa stołowego.

Miłośnicy tańca mogli bawić się na Sali dyskotekowej. W tym roku z powodu niskiej temperatury nie odbyły się przejażdżki wozem strażackim, ale za to Ochotnicza Straż Pożarna z Palikij ufundowała nam pokaz sztucznych ogni. Dokładnie o dwudziestej rozbłysnęło światełko na niebie w Palikijach - światełko dobrych i gorących serc.
Następnego dnia od ósmej liczyliśmy zawartość puszek. Ostateczne podsumowanie;


*Kwota zebrana w naszej szkole: 3423,68zł
*Kwota zebrana przez GOK w Wojciechowie: 2936,11zł
Razem Sztab przy SP w Palikijach: 6359,79zł

Jesteśmy bardzo dumni z naszego VII Finału. Wiemy, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Zebrane pieniądze pomogą w leczeniu dzieci i przydadzą się osobom starszym. Festyn w naszej szkole był możliwy dzięki ludziom dobrej woli oraz sponsorom.


OTO LISTA NAJBARDZIEJ ZAANGAŻOWANYCH :
1. Rada Rodziców ( rodzice dzieci z Klubu Przedszkolaka oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Palikijach ).
2. Ochotnicza Straż Pożarna w Palikijach.
3. Państwo Anna i Grzegorz Bukowscy z Nowego Gaju.
4. Panie Ewa Mirosław i Halina Żuchnik - pielęgniarki środowiskowe.
5. Pan Sławomir Chudzik - radny gminy.
6. Restauracja Jamajka - M.J Sągałów.
7. Pani Daria Studzian - usługi gastronomiczne.
8. Piekarnia p. T.Woźniaka.
9. Firma pana Jana Misztala.
10. Ksiądz Jan Rębecki - proboszcz parafii w Palikijach.
11. Państwo Anna i Piotr Panasikowie.
12. Pani Małgorzata Żuchnik.
13. Nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Palikijach.
14. Indywidualni ofiarodawcy fantów.
15. Maria Lis - wypieki ciast.
16. Pani Maria Sosnowska - gorące dania.
17. Pan Krzysztof Warda.
18. Pan Andrzej Twardowski - radny ze Stasina.
19. Szkoła Millenium - Zawisty Nadbużne.

red. D.Suchecka, fot.R.Suchecka

Tu możecie obejrzeć fotoreportaż z finału WOŚP

Gminne zawody drużynowe w tenisie stołowym

Dnia 04 stycznia, 2013 r. w naszej szkole odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym drużynowym dziewcząt i chłopców. W tym dniu zarówno starszacy, jak i uczniowie młodsi dzielnie walczyli o przepustkę do kolejnego etapu. W trakcie zawodów było wiele emocjonujących i zaciętych pojedynków. Miejsca, jakie zajęły nasze drużyny, to:

W kategorii klas młodszych :

Dziewczęta:
1 miejsce: Justyna Żuchnik i Katarzyna Stępień (Szkoła Podstawowa w Palikijach)
Chłopcy:
1 miejsce: Bartek Pluta i Daniel Poleszak (Szkoła Podstawowa w Palikijach)

W kategorii klas starszych:

Dziewczęta:
1 miejsce: Aleksandra Muciek i Izabela Bieniek ( Szkoła Podstawowa w Palikijach)
Chłopcy:
1 miejsce: Adrian Poniatowski i Radek Tomczyk (Szkoła Podstawowa w Palikijach)

Opróćz naszych uczniów udział w zawodach wzięło udział także kilka drużyn z Miłocina i Łubek. Cieszymy się, iż tak wiele osób wzięło udział w zawodach, niemniej jednak do kolejnego etapu zawodów niestety przechodzą tylko dwa pierwsze miejsca. Wszystkim reprezentantom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach. Trzymamy za was kciuki!

red. K.Sadlak

Konkurs na klasowe dekoracje świąteczne

W piątek, 21 Grudnia 2012 r. po raz ostatni w tym roku spotkaliśmy się w szkole. Odbył się piątkowy, comiesięczny apel Samorządu Uczniowskiego, podczas którego został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniej udekorowaną świątecznie klasę. W konkursie udział brały klasy I-VI. Z każdej klasy wybrane były trzy osoby, które po otrzymaniu kart do głosowania, oceniały poszczególne elementy świąteczne w klasie od jednego do sześciu. Miejsca, jakie zajęły poszczególne wygrane klasy, to:
I miejsce - klasa II
II miejsce - klasa VI
III miejsce - klasa I
Nagrodą dla klas były pyszne, czekoladowe cukierki.

red. K.Sadlak

Wigilia szkolna

Czwartek, 20 Grudnia 2012r. był bardzo uroczystym dniem w naszej szkole. Tego dnia odbył się apel, podczas którego szkolne koło teatralne, prowadzone przez panią Renatę Walczak wystawiło jasełka. Przedstawienie o tematyce świąteczno-religijnej było bardzo ciekawe, a dialogi występujących przepełnione pęczkami śmiesznych żartów. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Nie sądziliśmy, że delikatnie zmieniona wersja jasełek może okazać się tak ciekawa. Tego dnia wszyscy ubrani byli odświętnie, a to nie tylko za sprawą jasełek. Po przedstawieniu Pani Dyrektor przypomniała wszystkim o przerwie świątecznej i podzieliła uczniów- klasy 0-III spotkać się miały wraz z wychowawcami w swoich klasach, zaś klasy IV-VI w tym czasie obchodziły uroczystą wigilię w klasie IV. Nastrój był bardzo świąteczny, a w tle leciały kolędy. Wszyscy byli szczęśliwi i uśmiechnięci. Symboliczne potrawy przygotowane na tę okoliczność, bardzo wszystkim smakowały. Wszyscy dzielili się ze sobą opłatkiem i składali sobie serdeczne życzenia. Ten dzień minął bardzo miło i przyjemnie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
Tu możecie obejrzeć fotoreportaż z Wigilii i jasełek

red. K.Sadlak

Zawody w piłce ręcznej

We wtorek, 18 grudnia, w Bełżycach odbyły się drużynowe zawody dziewcząt i chłopców w piłce ręcznej. Nasza szkoła wystawiała zarówno drużynę chłopców, jak i dziewcząt. Drużyna chłopców, w skład której wchodzili: Adrian Poniatowski, Adrian Czępiński, Radek Tomczyk, Paweł Źróbek, Mateusz Buczek, Michał Stawinoga oraz Kamil Maj, mimo szczerych chęci wygrania meczu, trafiła na ostrych przeciwników i przegrała mecz wynikiem 12:23. Szczęście bardziej sprzyjało tego dnia naszym koleżankom. Skład dziewcząt, czyli: Aleksandra Muciek, Izabela Bieniek, Wiktoria Węgorowska, Natalia Grzybek, Martyna Stachyra, Paulina Karbowniczek i Kamila Sadlak po zaciętym meczu i sześciominutowej dogrywce, wygrały mecz wynikiem 8:6. Kolejny etap zawodów odbędzie się w środę, 9 Stycznia 2013r., w Mętowie.
Gratulujemy sukcesu naszym dziewczynom! Oby tak dalej!

red. K.Sadlak

Warsztaty plastyczne

Dnia 15 Grudnia 2012r. w naszej szkole po raz kolejny odbyły się warsztaty plastyczne dla klas starszych, prowadzone przez panią Małgorzatę Żuchnik. Tym razem pani Małgosia wykonywała wraz z uczniami klas IV-VI ozdoby świąteczne, które po wyrażeniu zgody przez uczniów wkrótce zawisną na szkolnym korytarzu. Były to m.in. gwiazdy z papieru, które później malowaliśmy specjalną farbą, stroik świąteczny, gwiazdki wykonane z rolek papieru toaletowego oraz ozdoby zrobione z szyszek i brokatu. Na początku nikt nie spodziewał się, że z rolek papieru, kilku kartek, zszywacza, odrobiny kleju i brokatu można zrobić coś tak pięknego! Wszyscy byliśmy pod wrażeniem efektu końcowego. Prace pani Małgosi oraz jej niemały talent zachwyciły wielu uczniów. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z warsztatów i żałowaliśmy, kiedy zajęcia dobiegły końca. Dziękujemy pani Małgosi za poświęcony czas i cierpliwość! Ten dzień minął uczniom bardzo miło nie tylko z powodu warsztatów plastycznych. Oprócz tego w izbach lekcyjnych wszystkich klas pojawiły się piękne, przystrojone choinki. Uczniowie wraz z nauczycielami powoli zaczęli przygotowywać wystrój szkoły na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która odbędzie się 13 stycznia. W szkole zapanowała miła, świąteczna atmosfera.

red. K.Sadlak

Lekcja w mobilnym planetarium

Dnia 10 grudnia 2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w mobilnym planetarium. Tradycyjną, stałą kopułę planetarium zastępowała w tym przypadku kilkumetrowa przenośna półsferyczna, nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwalało na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach. Planetarium to było unikalnym narzędziem dydaktycznym, pozwalającym na pokazanie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie oraz zilustrowanie praw fizycznych rządzących ruchem ciał niebieskich. Dla młodszych i starszych dzieci była to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat astronomii. Pokaz w planetarium organizowany w naszej szkole był zgodny z podstawą programową z zakresu geografii, astronomii i fizyki. Wykładowca oprócz pokazu wewnątrz planetarium, pokazał nam także wiele ciekawych zdjęć oraz opowiedział m.in. O Mikołajku Koperniku i centrum naszego wszechświata. Wspólnie z nauczycielami uczniowie mięli okazje znaleźć na ``niebie`` różnorakie gwiazdozbiory - Małą Niedźwiedzicę, Wielką Niedźwiedzicę, Duży i Mały Wóz czy wiele innych. W środku planetarium panowała zupełnie inna akustyka niż na zewnątrz, co zafascynowało wielu zaciekawionych tym zjawiskiem uczniów. Za wstęp do planetarium każdy uczeń musiał zapłacić 10 złotych. Jest to jednak niewielka cena za tak wspaniałą podróż do wszechświata. Wszyscy świetnie się tu bawili i wynieśli z wykładu wiele cennych wiadomości i ciekawostek.

red. K.Sadlak

Tu możecie obejrzeć fotoreportaż z tej lekcji

IX MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

Oprócz udziału w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zainteresowani uczniowie wzięli również udział w IX Mikołajkowym Turnieju Tenisa Stołowego, organizowanym w dniu 1 grudnia 2012r. przez Parafialny Klub Sportowy "VICTORIA" ORAZ Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Bełżycach. Czworo naszych uczniów może poszczycić się zdobytymi tam pucharami. Są to:

" w kategorii kl.IV i młodsze
Katarzyna Stępień - I miejsce
Jagoda Czubak - III miejsce

" w kategorii kl. V - VI
dziewczęta:
Izabela Bieniek - II miejsce

chłopcy:
Adrian Poniatowski - II miejsce
W Turnieju Mikołajkowym licznie wystąpili również inni nasi uczniowie oraz absolwenci, którym nie udało się zająć czołowych miejsc w rozgrywkach. Byli to:

" z klasy IV
Bartłomiej Pluta
Mikołaj Snop

" z klasy V
Rafał Czubak
Piotr Tomaszewski
Michał Stawinoga

" z klasy VI
Mateusz Buczek
Radosław Tomczyk

" absolwenci
Rafał Błaszczak
Patryk Popek
Michał Tomaszewski
Kacper Typa

W trakcie turnieju było wiele emocjonujących pojedynków. Nie każdy mógł jednak stanąć na przysłowiowym podium. Na pocieszenie każdy uczestnik otrzymał słodki, mikołajkowy upominek i w sposób aktywny mógł spędzić wolny, sobotni dzień. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie nie zawiodą na kolejnych turniejach i zawodach sportowych, których znaczna część przewidziana jest na przełomie roku oraz w II semestrze bieżącego roku szkolnego.
Życzymy powodzenia!!!!

red. E.Miareczka-Czubak

Sukcesy plastyczne

W listopadzie b.r. na zajęciach plastycznych prowadzonych przez p. Renatę Walczak uczniowie mieli możliwość opracowania wstępnych projektów, a w dalszym etapie wykonanie całej pracy do konkursu plastycznego zorganizowanego dla szkół województwa lubelskiego "Serce serc. Bolesław Prus bliski dziecku". Organizatorami konkursu była Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi oraz Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie. Celem konkursu była popularyzacja znajomości dziecięcej twórczości Bolesława Prusa oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej twórczością autora. Efektem pracy na zajęciach było zdobycie wyróżnienia przez naszą uczennicę z klasy VI Natalię Grzybek, która wykonała pracę pt. "Radosne chwile przy katarynce". Rozdanie nagród odbędzie się 17.12.2012r. w Lublinie.


Również w tym samym czasie został rozstrzygnięty drugi z konkursów, do którego przygotowywali się nasi uczniowie, a mianowicie XXI Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Moje Boże Narodzenie 2012" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, gdzie uczennica z klasy V Paulina Karbowniczek również zdobyła wyróżnienie, natomiast prace jej dwóch młodszych koleżanek tj. Niny Kwiatkowskiej (kl. I) i Jagody Czubak (KL. II) zostały wybrane do wystawy pokonkursowej, które będzie można obejrzeć w MDK "Pod Akacją". Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 14. 12. 2012 r.

Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynom !!!

red. R.Walczak

Mikołajki 2012

6 grudnia dzieciaków z całego świata odwiedził św. Mikołaj. W naszej szkole jest wielu grzecznych uczniów, więc święty postanowił wstąpić i w mury naszej szkoły. Przyniósł ze sobą wiele prezentów i upominków, obdarowując dzieci. Chętnie pozował również do fotografii (poniżej na zdjęciu z zerowiakami). Święty Mikołaj obiecał również odwiedziny naszej szkoły już niedługo, bo podczas imprezy choinkowej (za miesiąc). Warto więc być grzecznym!

Ślubowanie pierwszoklasistów

"BYĆ DOBRYM - ŚLUBUJĘ" to motto miłej uroczystości szkolnej, która odbyła się 5 grudnia w Szkole Podstawowej w Palikijach. 21 uczniów klasy pierwszej złożyło pierwsze w swoim życiu ślubowanie na sztandar naszej szkoły.


Oto lista pierwszoklasistów:
1. Wiktor Bajor
2. Łucja Bartoszcze
3. Martyna Bieniek
4. Weronika Błaszczak
5. Kamil Dębski
6. Mateusz Gałus
7. Mateusz Grzybek
8. Paweł Hołodyn
9. Wiktoria Jamróz
10. Daniel Karbowniczek
11. Weronika Krawczyńska
12. Nina Kwiatkowska
13. Jagoda Madej
14. Bartosz Maj
15. Dominik Mirosław
16. Daniel Podstawka
17. Martyna Rak
18. Weronika Stępień
19. Patrycja Suchecka
20. Mateusz Wałachowski
21. Aleksandra Żuchnik

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie podczas części artystycznej. Życzenia uczniom złożyła wychowawczyni klasy pierwszej - pani Danuta Suchecka, dyrektor Szkoły w Palikijach pani Urszula Rogowska Misztal oraz goście - Wójt Gminy Wojciechów- pan Jan Czyżewski i ksiądz Mariusz Nakonieczny (absolwent naszej szkoły, a zarazem wujek pierwszoklasisty Mateusza Gałusa). Proboszcz naszej parafii - ksiądz Jan Rębecki i zaproszeni goście obdarowali uczniów słodkimi prezentami.

Podniosłym momentem uroczystości był akt pasowania, dokonany przez panią dyrektor. Wielkim ciężkim ołówkiem uczniowie wpisani zostali w poczet uczniów naszej szkoły. Od rodziców dzieci otrzymały piękne książki o Polsce, a pani wychowawczyni wręczyła im dyplomy pasowania na uczniów i legitymacje szkolne. Starsi koledzy z klasy II złożyli swoim kolegom życzenia, wręczając słodkie niespodzianki.

Wszystkich gości wzruszyła chwila podziękowań, kiedy pierwszaki wręczały swoim rodzicom piękne róże, dziękując za ten dzień, łzy wzruszenia, prezenty, piękne stroje, za ten dzień...

Ślubowanie klasy I to miła i zarazem podniosła uroczystość, która na stałe wpisała się w tradycje naszej szkoły. Czas oczekiwania, przygotowań, nauka wierszy i piosenek, próby i wreszcie ten dzień to ogromne przeżycie dla siedmio- i sześciolatka, wielka radość i duma dla wszystkich dorosłych, którzy mogą im ten dzień podarować.

red. D.Suchecka

Tu możecie obejrzeć fotoreportaż z tej uroczystości

Andrzejki w naszej szkole

W czwartek, 29 listopada wszystkie klasy bawiły się andrzejkowo. W trakcie porannych zajęć zabawę zorganizowano dla klas 0-III. Maluchy mogły potańczyć na sali gimnastycznej, specjalnie przygotowanej na tą imprezę. W chwilach wytchnienia poznawali tradycyjne wróżby andrzejkowe. W kilku przygotowanych punktach mogli poznać swoją przyszłość.

Wieczorem bawili się uczniowie klas starszych. Specjalnie z tej okazji zorganizowano dyskotekę szkolną. Również "starszacy" wróżyli sobie przyszłość. Największym zainteresowaniem cieszyły się wróżby z topionego wosku oraz przepowiednie imion przyszłych żon i mężów. Wszyscy bawili się znakomicie i bezpiecznie. Zorganizowane zabawy okazały się dobrym sposobem poznania zwyczajów i tradycji staropolskich.


Dodajmy, że wszyscy uczestnicy zabaw przynieśli ze sobą dary dla potrzebujących dzieci. Podarowane produkty zostaną przekazane biednym rodzinom w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Dziękujemy ofiarodawcom.

Wycieczka do Lublina klas III-VI

W środę, 21 listopada uczniowie klas III-VI wybrali się na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w parku rozrywki- ,, Fantasy Park''. Wszyscy świetnie się tu bawili i żałowali, kiedy po dwóch godzinach musieliśmy opuścić ,, Fantasy Park ''. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się na obiad. Tutaj towarzystwo znaczenie się rozdzieliło: część osób poszło na pizzę, część na rybę, czy kurczaka, a jaszcze inni jedli coś słodkiego. Po obiedzie ruszyliśmy w stronę kina. Przed wejściem każdy dostał okulary 3D i bez problemu mogliśmy już wchodzić na salę. Film, który oglądaliśmy to ,,Hotel Transylvania''. On także wszystkim się spodobał i z przyjemnością obejrzelibyśmy go po raz drugi. Wycieczkę zaliczamy do udanych, choć szkoda, że czas minął tak szybko.
Nie możemy się doczekać kolejnego takiego wypadu!

red. K.Sadlak

Spotkanie z "Przecinkiem i Kropką"

19 listopada uczniowie klas I i II wybrali się na wycieczkę do Lublina. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta podziwiali jeden z najpiękniejszych barokowych rynków w Polsce. Do naszych czasów przetrwało wiele zabytków w prawie niezmienionym kształcie. Dzieci z uwagą słuchały historycznych ciekawostek opowiadanych przez Panią Danusię .
Głównym celem wycieczki były warsztaty czytelnicze "Przecinek i Kropka" zorganizowane przez Empik w Galerii Centrum. Wspólnie z Animatorami dzieci odkrywały magiczny świat książek, poznały historię alfabetu, pisma i druku oraz proces powstawania książki. Uczniowie odpowiadali na trudne pytania, rozwiązywali zagadki, układali puzzle oraz bawili się w detektywów. Za aktywny udział w zajęciach wszyscy otrzymali wyjątkowe nagrody.
Dużą atrakcją okazała się wizyta w Dziecięcym Parku Rozrywki. To doskonałe miejsce dla wszystkich dzieci, które rozpiera energia. Największym powodzeniem cieszył się 3-poziomowy rurowy plac zabaw oraz zjeżdżalnie spiralne. Z pewnością odwiedzimy to miejsce nie raz.

G.Żurawska

Tu możecie obejrzeć kilka zdjęć z tego dnia

Muzycy Filharmonii Lubelskiej w naszej szkole

Dnia 15 listopada do naszej szkoły zawitało dwóch panów z Filharmonii Lubelskiej. Opowiadali historie różnych instrumentów. Pojawiły się tu m.in. instrumenty dęte, czyli: klarnet, saksofon, czy flet, jak i perkusyjne, m.in.cymbałki (dzwonki), ksylofon, tamburyno, kołatki, kastaniety, trójkąt oraz grzechotki. Panowie, oprócz przekazania nam wiedzy teoretycznej, grali utwory znanych kompozytorów. Oprócz słuchania, uczniowie mieli również możliwość grania na różnorakich instrumentach. Występ panów wszystkim się spodobał, a czas, w którym występowali, minął szybko i przyjemnie. Nie tylko uczniowie świetnie się bawili. Dowodem tego jest nasza pani woźna - Maria Sosnowska, która podczas wykonywania przez jednego z panów znanego utworu, zaczęła tańczyć.

red. K.Sadlak

Gościmy strażnika Poleskiego Parku Narodowego

Filharmonia nie była jedyną atrakcją, czekającą na uczniów tego dnia. Gdy panowie ogłosili koniec swojego występu, klasy III-VI udały się do sali komputerowej, gdzie na tablicy interaktywnej odbyła się prezentacja o Poleskim Parku Narodowym. Pan Marek Wróbel - bo tak właśnie nazywał się autor przyrodniczego pokazu, pokazał nam swoje prezentacje, w których umieścił piękne, własnoręcznie robione zdjęcia i opowiedział, jak wygląda życie i obowiązki prawdziwego leśnika. Dał nam także wiele cennych rad, z których skorzystać możemy podczas wycieczki po parku narodowym. Oprócz tego mogliśmy z bliska przyjrzeć się prawdziwym rogom jelenia i łosia - były wprost zachwycające! Ciekawe opowieści naszego gościa zafascynowały nas tą krainą i zachęciły wielu uczniów do planowania wyjazdu do Poleskiego Parku Narodowego.

red. K.Sadlak

Obchody Święta Niepodległości

Dnia 12 listopada, 2012 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej właśnie okazji, o godzinie 10.45 odbył się apel, podczas którego klasa piąta, prowadzona przez swoją wychowawczynię - panią Magdę Kwiatkowską, przygotowała uroczystą akademię. Swój udział w przedstawieniu miało także kilku uczniów z klasy VI. Natalia Grzybek, Izabela Bieniek, Kamil Maj, Adrian Poniatowski i Paweł Źróbek wcielili się kolejno w rolę Polski, Wolności oraz zaborców. W tym samym czasie trwał również ,, Konkurs Na Największych Patriotów'', również prowadzony przez panią Magdę. Punktowana była frekwencja osób ubranych w strój galowy, liczba flag w klasie oraz punkty zdobyte w quizie. Pierwsze miejsce zajęła klasa piąta, drugie klasa trzecia i czwarta, trzecie klasa pierwsza, zaś miejsce czwarte - klasa szósta. Przedstawiciele wszystkich klas na znak dobrze wyrażanego patriotyzmu dostali kotyliony, które tuż po akademii zawisły na gazetkach klasowych.

red. K.Sadlak

Pamiętajmy o grobach bliskich

W dniach 1-4 listopada mamy nieco dłuższy niż zwykle weekend. Obchodzimy Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, czyli dni, w których wspominamy zmarłych. Zostały nam ostatnie chwile na zadbanie o groby bliskich. Jak co roku uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Palikijach w okresie przedświątecznym porządkują i odwiedzają groby zmarłych nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole. Zapalamy znicze i spędzamy chwilę w zadumie nad grobami zmarłych.

1 listopada większość z nas uda się na cmentarze żeby symbolicznie zapalić znicz i pomodlić się nad grobem najbliższych osób. To czas wyjątkowy, kiedy wspominamy i odwiedzamy groby zmarłych, więc pamiętajmy o wszystkich zmarłych bliskich, dalszej rodzinie, sąsiadach i znajomych.

Halloween w naszej szkole

31 października wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję poczuć specyfikę jednej z najbardziej znanych tradycji krajów anglojęzycznych -Halloween. Wielu uczniów przebrało się za upiory i monstra, straszyli się nawzajem a śmiechom i piskom podczas przerw nie było końca. Pracownie zostały udekorowane zgodnie z tym zwyczajem. Na szkolnych korytarzach widać było dużą integrację pomiędzy uczniami różnych klas (nawet piątaków i szóstaków z zerowiakami i pierwszoklasistami).

Dla mniej zorientowanych w temacie przypominamy, że obchody zawsze mają formę zabawy. Dla uczniów to doskonały sposób poznania tradycji innych narodowości, otwarcia się na inne kultury oraz lekcja patrzenia na siebie z pewnym dystansem. Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest święcąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne symbole to duchy, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp.

Tu możecie obejrzeć kilka zdjęć z tego dnia

Eliminacje rejonowe w tenisie

Dnia 29 października w Szkole Podstawowej w Krzczonowie odbyły się eliminacje rejonowe w tenisie stołowym dziewcząt. Podczas tych zawodów rewelacyjnie zaprezentowała się Ola Muciek zajmując II miejsce. Niestety tym razem nie udało sie awansować do dalszego etapu pozostałym naszym tenisistkom. Wiktoria Węgorowska, Kamila Sadlak oraz Iza Bieniek uplasowały się w pierwszej dziewiątce, ale poza czołową czwórką.

30 października podobne zawody odbyły się dla chłopców. Tam znakomicie zagrał Adrian Poniatowski zajmując II miejsce. Zdobyte wicemistrzostwo dało mu awans do kolejnego etapu zawodów. Gratulujemy i w dalszym ciągu trzymamay kciuki.

Eliminacje powiatowe w tenisie

Dnia 22 października w Szkole Podstawowej w Babinie odbyły się eliminacje powiatowe w tenisie stołowym dziewcząt. Podczas tych zawodów rewelacyjnie zagrały nasze reprezentantki, zajmując cztery czołowe miejsca. Tym razem najlepszą okazała się Wiktoria Węgorowska zajmując I miejsce w powiecie. II miejsce zajęła Iza Bieniek, III miejsce Ola Muciek, a IV miejsce Kamila Sadlak. Wszystkie nasze wymienione powyżej dziewczyny awansowały do kolejnego etapu rozgrywek.

W ślady koleżanek poszedł Adrian Poniatowski, który 23 października po zaciętym pojedynku finałowym zajął II miejsce w powiecie. Adrian awansował do kolejnej rundy zawodów.
Wszystkim reprezentantom gratulujemy i zyczymy powodzenia w kolejnych etapach.

Eliminacje gminne w tenisie

Dnia 19 października w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne w tenisie stołowym. W zawodach wystartowali uczniowie szkół podstawowych z Miłocina, Łubek oraz Palikije. W trakcie zawodów było wiele emocjonujących pojedynków. Zawody stały na wysokim poziomie i szkoda, że do dalszego etapu mogło przejść tylko po 4 zawodników z danej kategorii.

Ponizej prezentujemy wyniki.

KATEGORIA KLASY III-IV

Dziewczyny

1 miejsce: Rozalia Wojciechowska (SP Miłocin)
2 miejsce: Katarzyna Stępień (SP Palikije)
3 miejsce: Alicja Trojanowska (SP Miłocin)
4 miejsce: Weronika Wójcik (SP Miłocin)

Chłopcy

1 miejsce: Przemysław Poleszak (SP Miłocin)
2 miejsce: Bartek Chudzik (SP Miłocin)
3 miejsce: Michał Krzyżanowski (SP Miłocin)
4 miejsce: Kukuryka Jakub (SP Łubki)


KATEGORIA KLASY V-VI

Dziewczyny

1 miejsce: Ola Muciek (SP Palikije)
2 miejsce: Kamila Sadlak (SP Palikije)
3 miejsce: Iza Bieniek (SP Palikije)
4 miejsce: Wiktoria Węgorowska (SP Palikije)

Chłopcy

1 miejsce: Adrian Poniatowski (SP Palikije)
2 miejsce: Mateusz Buczek (SP Palikije)
3 miejsce: Adam Depta (SP Miłocin)
4 miejsce: Paweł Plewik (SP Łubki)

GALERIA FOTOGRAFII Z ZAWODÓW

Możecie obejrzeć filmik z meczu finałowego chłopców (niestety filmik nagrywany był telefonem co wiąże sie z jego słabą jakością). Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pierwszy film zamieszczony na naszej stronie. W przyszłości bedzie ich więcej (i lepszej jakości).

Wycieczka do MAGIC PARKU

Dnia 16 października dzieci z oddziału zerowego wraz z wychowawczynią p. Anetą Zielonką pojechały na wycieckę do Lublina. Celem wyjazdu było odwiedzenie Centrum Zabaw i Rekreacji dla Dzieci "Magic Park" i wspólna zabawa. Zerowiaki hasały w basenie z piłeczkami, wspinały się na dmuchane zjeżdżalnie i bawiły się na 4-piętrowym rurowym placu zabaw. Piskom, wrzaskom i radości nie było końca. Zresztą zobaczcie fotografie i też się tam wybierzcie. naprawdę warto!

GALERIA FOTOGRAFII Z WYJAZDU

Dzień Edukacji Narodowej

12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni pani Grażyny Żurawskiej przygotowali część artystyczną. Na uroczystości obecni byli wszyscy uczniowie, nauczyciele, nauczyciele emeryci, personel szkoły oraz kilku rodziców. Jedną z części obchodów była niespodzianka przygotowana przez uczniów klas starszych, w postaci własnoręcznie przygotowanych bukiecików. Przypomnijmy, ze bukiety powstały podczas warsztatów florystycznych prowadzonych przez panią Małgorzatę Żuchnik.
Całej społeczności szkolnej życzymy wszystkiego najlepszego.

Wycieczka do Zamościa

Dnia 09 października 2012 roku koleżanki i koledzy z klas I - III , o godzinie 9.00 pod opieką swoich pań wyruszyli na wycieczkę do Zamościa.
Wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od wizyty w ZOO. Obejrzeliśmy tam wiele interesujących egzotycznych zwierząt. Największą atrakcją, były małe, czarne, niezwykle zwinne małpki, które ganiając, skakały po ścianach. Oprócz małpiarni zwiedziliśmy motylarnię, w której odtworzony został wygląd prawdziwej dżungli. Oglądaliśmy również: sowy, dziki, emu, lamy, lamparty, lwy, ryby .
Następnym punktem naszej wycieczki był pyszny obiad. Posileni, udaliśmy się do Ekomuzeum ,,Świąteczna Olejarnia", gdzie poznaliśmy technologię wyrobu oleju, zarówno w dawnych czasach, jak i obecnie. Podziwialiśmy stare urządzenia służące do wyrobu oleju.
Po wizycie w olejarni spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta, poznając jego historię. Następnie mieliśmy czas wolny na zakup pamiątek. To był niestety ostatni punkt naszego wyjazdu.
Wyruszyliśmy w drogę powrotną, która trwała ponad dwie godziny. W autokarze staraliśmy się zachować ciszę i spokój, ale niezupełnie nam się to udało.
Wycieczka była przyjemna i ciekawa. Na pewno zapamiętamy ją dość pozytywnie.

Sprawozdanie przygotowali uczniowie klasy III




Tu możecie obejrzeć kilka zdjęć z wycieczki

Zajęcia florystyczne

Począwszy od 28 września (trzykrotnie: 28.IX, 3.X, 10.X) zorganizowane zostały zajęcia florystyczne, prowadzone przez panią Małgorzatę Żuchnik. W zajęciach plastycznych wzięły udział klasy starsze, ale najbardziej zaangażowani okazali się uczniowie klasy V i VI. Pani Małgorzata (mama Oli z I klasy) zaprezentowała uczniom rózne techniki florystyczne. Uczniowie byli zdziwieni, że z bibuły, drucików, kleju i brokatu można wykonać takie cudowne bukiety. Pani Małgorzacie udało się zaszczepić "bakcyla" prac florystycznych, co dało sie zauważyć po zapale i bardzo udanych pracach wielu uczniów. Prowadzącej zajęcia pani dziękujemy za poświęcony dla uczniów czas.

Tu możecie obejrzeć część prac wykonanych przez uczniów

Obchody 73-ej rocznicy Masowego Mordu w Szczuczkach

W niedzielę 7 października 2012 r. odbyły się obchody 73-ej rocznicy masowego mordu w Szczuczkach. W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej w Palikijach wieniec złożyła delegacja w składzie: p.M.Pluta wraz z uczniami I.Bieniek, W.Węgorowską i A.Poniatowskim.
Uroczystość odbyła się w miejscu, w którym 1 października 1939 r. hitlerowscy najeźdźcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu ludności polskiej. Podczas tej tragedii życie straciło ponad 100 mężczyzn.
Po złożeniu wieńców przez poszczególne delegacje i wygłoszeniu przemówień odbyła się część artystyczna upamiętniająca te tragiczne wydarzenia. Wystąpił zespół wokalny "Akordia" prezentując pieśni patriotyczne. Następnie odczytano wspomnienia świadków tragedii. Kolejnym punktem obchodów była część artystyczna w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej z Wojciechowa. Na zakończenie części oficjalnej obchodów wystąpiła orkiestra dęta OSP w Wojciechowie.


Uroczystości zakończyła msza święta w intencji pomordowanych.
O wydarzeniu można przeczytać również na stronie GOK w Wojciechowie.

Konkursy przedmiotowe

Pierwszy tydzień października upłynął pod znakiem konkursów przedmiotowych.
2 Października troje uczniów z klasy V i siedmioro z klasy VI wzięło udział w Kuratoryjnym Konkursie Przyrodniczym. Najlepiej wypadł uczeń z klasy VI - Adrian Poniatowski. Adrian i Wiktoria Węgorowska zakwalifikowali się do konkursu powiatowego.
3 października odbył się Kuratoryjny Konkurs Polonistycznym, w którym wzięło udział pięcioro uczniów z klasy VI. Najlepsze wyniki uzyskali Kamila Sadlak i Adrian Poniatowski, którzy przechodzą do etapu powiatowego.
5 października odbył się Kuratoryjny Konkurs Matematyczny, w którym wzięło udział siedmioro uczniów z klasy VI. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy. Tu, podobnie jak w konkursach przyrodniczym i polonistycznym, najlepszym okazał się Adrian Poniatowski. Do awansu na szczebel powiatowy zabrakło mu tylko 2 punktów.
Cieszymy się, iż tak wielu uczniów chętnych było do udziału w konkursach.

Inne wrześniowe wydarzenia

27 września odbyła się wywiadówka dla rodziców. W tym samym czasie uczniowie klas starszych bawili się na dyskotece z okazji Dnia Chłopca.

Do szkoły zostały zakupione bramki do piłki nożnej, oraz nowa lina do przeciągania. Serdeczne podziękowania składamy pani Dyrektor, która szczególnie przyczyniła się do tego zakupu.

"RPO zmienia przyszłość - namaluj swój świat" -Wiktoria Węgrowska z klasy VI zwyciężczynią konkursu plastycznego

10 września 2012 r. w Filharmonii Lubelskiej odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji konkursu realizowanego pod hasłem: "RPO zmienia przyszłość - namaluj swój świat", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Konkurs plastyczny, który się odbył w dniach 26-27 czerwca 2012r. miał na celu promocję Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) oraz zwiększenie wiedzy o funduszach europejskich wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Polegał na stworzeniu plakatu prezentującego efekty wykorzystania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na Lubelszczyźnie. Prace oceniło profesjonalne jury. Do konkursu przystąpiły szkoły ze 173 gmin województwa. Jury wyłoniło z każdej z nich jednego laureata.

Z naszej Gminy nagrodzona została praca Wiktorii Węgorowskiej, uczennicy klasy VI naszej szkoły Pracę wykonała ona pod kierunkiem nauczycielki plastyki pani Renaty Walczak.

Nagroda główna- tablica interaktywna, projektor multimedialny oraz oprogramowanie sprzętu zostały już zamontowane w klasie, w której uczy się Wiktoria. W najbliższym czasie odbędzie się specjalistyczne szkolenie dla wszystkich nauczycieli, prowadzone na terenie placówki.

Jesteśmy pewni, że dzięki zestawowi interaktywnemu, wykorzystującemu nowoczesne technologie, proces edukacyjny stanie się bardziej atrakcyjny dla naszych uczniów.

Poniżej fotografie z tej uroczystości:

Wycieczka do Lublina

18 września uczniowie klas IV, V i VI byli na wycieczce w Lublinie. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego. Z bliska mogli obejrzeć różnorodne rośliny, poznać ich nazwy. Tego dnia dopisała pogoda. Było ciepło i słonecznie. Obserwując różne rośliny uczniowie zauważyli, że przyroda zaczyna przygotowywać się do zimowego snu. Na niektórych drzewach dało się dostrzec żółte liście.


Później udaliśmy się do Uniwersytetu Przyrodniczego na wykład "Fascynujący świat owadów" w ramach Festiwalu Nauki w Lublinie. Tam wzięliśmy udział w ciekawej lekcji o owadach i ich życiu. Dzięki przygotowanej przez pracowników uniwersytetu prezentacji poznaliśmy różne gatunki owadów oraz sposoby w jaki się potrafią ukrywać. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie i w nagrodę dostali drobne upominki. Najciekawszą częścią była możliwość obejrzenia z bliska żywych eksponatów najróżniejszych owadów a także możliwość obejrzenia pod mikroskopami spreparowanych okazów.

Wycieczka do Stacji Meteorologicznej i lotnisko

11 września klasa piąta wraz z dwoma uczennicami z klasy szóstej pod opieką pani Eli Miareczki-Czubak i pani Magdaleny Kwiatkowskiej wybrała się na coroczną wycieczkę do stacji meteorologicznej w Radawcu. Oprócz ciekawego wykładu prowadzonego przez przewodnika, uczniowie mieli także okazję z bliska zobaczyć statki powietrzne- szybowce oraz inne modele samolotów, którymi dysponuje lotnisko w Radawcu, czyli m.in. Bociana, Jantara i Pirata.

Inauguracja roku szk. 2012/13

3 września powróciliśmy do szkoły po wakacyjnej przerwie.
Uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego rozpoczęła się mszą w kościele parafialnym w Palikijach.
Następnie udaliśmy się do szkoły. Tam uczniów, rodziców i nauczycieli powitała Pani Dyrektor. Uroczyście zabrzmiał pierwszy dzwonek, a następnie uczniowie spotkali się w swoich pracowniach z wychowawcami.
Wszystkim życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym. Z pewnością będzie to udany rok!!